logo katapult
Novice

Andrej Orožen: Spremenimo stereotipe o krutem poslovnem svetu

Bilo je sredi enega od mnogih poslovnih potovanj, ko se je Juretu Knezu in Andreju Orožnu porodila ideja o Katapultu – zelo konkretno podpreti in pomagati statupom s fizičnimi izdelki.

Petra Škarja 05.12.2023
blog single subtitle image

V enem izmed hotelskih preddverij nekje v Rusiji sta zapisala prve misli in pravila. Ko sta zamisel predstavila na Kongresu podjetništva in opisala, kako bi želela pospešiti razvoj novega podjetja, je nek gospod iz občinstva zaklical: ˝A potem delate nekakšen Katapult?˝ Jure mu je odgovoril in mu takoj povedal, da bomo ime uporabili. Če želi kaj z naslova pravic, naj takoj pove. Idejo je velikodušno odstopil in tako je nastalo še ime.

»V Dewesoftu imamo že mnogo strojev. Imamo tesne naprave. In najpomembnejše – v 20 letih smo si nabrali kar nekaj izkušenj, znanj in kontaktov po vsem svetu. Zakaj ne bi tega ponudili mladim, ki so na začetku svoje poslovne poti,« preprosto skomigne z rameni Andrej ob vprašanju, zakaj mu je bila ideja tako všeč.

Prav to počno.

Andrej Orožen pri Katapultovih zgodbah dostikrat ostane javnosti v ozadju, a tu je mnogim nepogrešljiv. Včasih je le ena prava informacija na pravem mestu, včasih le en pravi kontakt, včasih pa le spodbudna beseda in malo vodenja dovolj, da lahko startup uspe. Želi si, da bi se pridružilo več večjih uspešnih podjetij, ki bi nudila tako konkretno podporo startupom.

»Različna podjetja obvladujejo različna znanja. Nihče ni tako zaposlen, da se ne bi mogel za kratek čas pogovoriti z mladim inženirjem. Že samo v naših dolinah bi se lahko naredila mreža mentorjev, da lahko nekdo dobi pomoč od najboljših v svoji stroki. ETI izdeluje orodja za brizganje plastike in same izdelke iz plastike. L-TEK polaga elektronska vezja. Rudis je vodilni v projektiranju elektro postrojenj. Dewesoft obvladuje merilno tehniko … Katapult bi bil stična točka vsega tega. Tako bi imeli nakopičeno znanje vseh strok in vej industrije. Vsi skupaj vemo dosti več.«

Ključno pa je, da je to – znanje iz prakse. Samo nekdo, ki aktivno deluje v določeni branži, je v stiku z novostmi. Samo tako lahko poda res kvalitetne usmeritve, sveže podatke, prave kontakte.

»Podjetje, ki se ukvarja z varjenjem, lahko o tem svetuje v minutah, ne urah. Podjetje, ki predeluje les, lahko prepreči pri izdelavi lesenega izdelka veliko začetniških napak. Tako dobi podjetje svoj marketinški trenutek, pomoči nameni minimalno časa in ustvari veliko spremembo.«

Zakaj se Andreju sploh zdi tako pomembno pomagati mladim startupom in nasploh podpirati podjetnost?

»Zmotno je biti zadovoljen s tem, da je denar v proračunu, državni uradnik opravi svoje delo in dobi plačilo. Opravil je svoje delo in dobil zasluženo plačilo. Ni pa tega denarja ustvaril. Denar se je tam pojavil zaradi plačanih davkov državi. V davčno blagajno pa daleč največ prispeva gospodarstvo. Generira se denar (ne nujno nov) in se plačajo davki. Zato potrebujemo podjetno miselnost in zato je potrebno mladim pomagati. Pospešiti njihovo naravno rast in jim dati odgovore na vprašanja, ki običajno niso vprašanja o tehnološki rešitvi njihovega projekta. Ne vprašajo, KAJ naj naredijo. To običajno zelo dobro vedo. Potrebujejo odgovore na KAKO, KJE, S KOM. Kaj je dobra cena, kako do prodaje v tujini … Lepo je imeti službo, še lepše pa je uresničiti lastne ideje. Nismo si vsi enaki in ni nujno, da bi bili. Tistim, ki si tega želijo, pa je potrebno izkazati poklon za pogum in jim pomagati.«

andrej orozen dewesoft katapult

Andrej Orožen, direktor Dewesofta

Andrej, ampak iskreno … kje je v tem pa osebni interes?

»Res me osrečuje, da nekomu lahko dam občutek večje poslovne varnosti. Če pa uspem pri samem razvoju produkta in podjetja še kakorkoli pomagati, pa je cilj dosežen. Nekje na svoji hitri poti nas bodo uspešni prehiteli in nas pozabili. Upam, da se zopet spomnijo na nas, ko bo na njihovih vratih stal mladenič in bo potreboval pomoč. Mi ne potrebujemo zahvale, on pa bo potreboval pomoč. Verjetno enako, kot je je bil deležen sam pred leti.«

Z veseljem razlaga o mnogih zgodbah Katapulta, ki so že nastajale v nekaj letih obstoja tega podjetniškega pospeševalnika, a še posebej z radostjo pove to: »Največ sem se ukvarjal z idejo, ki jo je nekega dne v moji pisarni predstavil kirurg, doktor Preveden. Pred leti je služboval na Dolu pri Hrastniku kot osebni zdravnik in preko starih znancev se je odločil, da se je vredno pripeljati iz Novega mesta do nas. Dokaj razočarano sem sprejel njegovo idejo – želi si sodobne kante za smeti. A ko sem slišal celo zgodbo, me je prevzelo. V Švici srčni kirurg operira z robotom, a podatek, koliko tkanih gaz za pivnanje krvi je porabil, pa zapisujejo z navadno kredo s črticami na tablo. Povezal sem za izvedbo potrebne ljudi: Klemen v Dewesoft nabavi je pomagal z našimi nabavnimi kanali, L-TEK je pomagal pri elektroniki, Zavod – 404 v Ljubljani pri konstruiranju … in nastal je elektronski koš, ki šteje v času operacije odvržene gaze. Kolega Mišo je vzpostavil še kontakt s prodajnikom medicinske opreme v vzhodni polovici sveta. Prvi kosi so v Španiji, Angliji, Švici, Sloveniji (MB) in tečejo pogovori o zastopstvu pri prodaji. Seveda obstaja še problem, saj je dober uporabnik izdelka tudi dober prodajalec, a kirurg ne bo zamenjal poklica. Na tej točki je potrebno zgraditi prodajni del v celotnem poslu.«

Od vseh, ki pridejo do njega – v koga pa zares verjame?

»Verjamem v tistega, ki ima kaj pokazati. V prejšnjem primeru je bil to (slab) prototip, pri zadevi Kresnička, ki jo je zasnoval Andrei Morozov, pa so bili ob najinem prvem srečanju izdelki že v prodaji. Pomagali smo do serijske proizvodnje. Najlepše pri tem je, da smo zasnovali še en, nov, soroden izdelek, za katerega tudi verjamemo, da ima potencial. Verjamem v tistega, ki med enim in drugim srečanjem pokaže napredek. V tistega, ki oddela vse, kar je v njegovi moči, ki ne išče pomoči tam, kjer sta potrebni vztrajnost ali pridnost.«

Kdaj pa je idealen trenutek, da nekdo pristopi do Katapulta in s tem tudi do Andreja?

»Prav je, da je na mizi funkcionalen prototip. Kos, ki dokazuje, da je način izvedbe še vedno slab, a avtor nima problema z zasnovo in verjetnostjo delovanja. Drugo, kar me potegne, pa je ocena, da bi nekdo to res rad imel, da bi to kupil. Če tega ne vidim, je zame kar težava. Sam bi kupil nekaj, kar potrebujem; nekaj, kar me zabava; nekaj, kar je poučno; nekaj, kar olajša delo, in seveda nekaj, kar ima v ozadju neko dobro zgodbo. Predvsem pa ne glede na tematiko želim imeti občutek, da je bilo kupljeno vredno tega denarja. Tudi pri izdelkih nizkih vrednosti se lahko počutite opeharjenega. To je vedno dober signal ali ima izdelek prihodnost ali ne.”

Od surove ideje Katapulta do danes – a je kaj drugače od prvih pričakovanj?

»Pričakoval sem, da se bomo več družili, da bova z Juretom vsak dan povabljena v njihovo sredino in naju bodo napadali z vprašanji. Pa sem se zmotil. Itak. Najprej vprašajo Google, potem Wikipedijo, nekje na 10. mestu smo pa mi. Prav je tako. So nadobudni, pametni in skrbno čuvajo čas, ki jim ga namenjamo.«

Zares pomembno pa je: »Z znanjem tehnike lahko spreminjamo svet. Spremenimo za začetek svoje okolje, svoje življenje. Ustvarimo nekaj novega, zanimivega in pustimo sled, ki lahko nas ali druge popelje do velikih dejanj. Nudimo pomoč mladim ter tako spremenimo stereotipe o krutem poslovnem svetu. Poslovni bonton se spreminja. Zmanjšujmo generacijske razlike in prenašajmo znanje in informacije na mlade.«

Ostale Novice

Novice

ŠTUDENTSKO DELO

Iščemo zagnane študente, ki želijo delati z nami. Pri delu boš sestavljal kable, naprave in instrumente ter nudil podporo startupom pri zagonu proizvodnje. Skozi delo se boš naučil različnih spretnosti, kot so spajkanje, vijačenje, testiranje in o

Novice

Testiranje s solno meglo

Testiranje s solno meglo je metoda za preverjanje odpornosti izdelkov proti koroziji.

Dogodek

AI / Umetna inteligenca - kako nam lahko pomaga v poslu?

Vabljeni na predavanje, kjer bomo spoznali osnovne informacije o UI (umetni inteligenci), spoznali praktična orodja ter slišali opozorila, naj kaj moramo paziti pri njeni uporabi.

Dogodek

Razpis P2: 72.000€ nepovratnih sredstev

Pa smo ga dočakali! Razpis P2: 72.000 € nepovratnih sredstev za inovativna startup podjetja, ki tvojo idejo katapultirajo k uspehu! Kako do uspešne prijave in 7 točk na razpisu? S Startup treningom na Katapultu. Pridi.

Če razvijaš svoj produkt in imaš podjetnost v srcu?

Izpolni spodnji vprašalnik (brez skrbi, ni pretežkih vprašanj).