logo katapult
Zgodbe Akrobatov

ZGODBE AKROBATOV: Paxia

Znanost želijo narediti dostopno.

Petra Škarja 10.12.2023
blog single subtitle image

»Zdravo. Sem Domen Trontelj, še dijak, in sem naredil spektrometer

A lahko priznamo, da nas je vsaj polovica na mentorskem svetu začela Googlati, kaj točno že je spektrometer?

Spektrometer je znanstveni instrument, ki se uporablja za ločevanje in merjenje spektralnih komponent fizikalnega pojava. Optični spektrometri prikazujejo jakost svetlobe kot funkcijo valovne dolžine ali frekvence. Različne valovne dolžine svetlobe se ločijo z lomom v prizmi ali z difrakcijo z difrakcijsko mrežo.

In ta dijak ne le podrobno pozna, ampak celo – on razvija in je celo že razvil napravo, torej spektrometer? Takoj smo vedeli, da imamo pred seboj nekoga posebnega, pravega Akrobata. Nismo se motili …

Domen Trontelj se je že v osnovni šoli lotil raziskovalne naloge, kjer bi nujno potreboval spektrometer. Ker ga šola ni imela, je pomislil: »Kako pa je spektrometer narejen? Morda ga lahko sam naredim …«

Če bi zmogel narediti sektrometer, ki bi bil večfunkcionalen in enostaven za uporabo, obenem pa cenovno dostopnejši, bi ga lahko celo ponudil vsem šolam.

Svojo idejo in prvi prototip je pokazal v podjetniškem inkubatorju, kjer so ga usmerili na Katapult. Na prvi predstavitvi smo obstali začudeni, kaj vse je ta dijak vedel. »A te lahko še nekaj vprašam,« je na koncu rekel Jure, »kje si se pa naučil vsega tega?«

»Google in Youtube. Danes ne rabiš veliko literature, saj je vse na internetu.«

Od prvega prototipa do danes je bilo že precej popravkov in nadgradenj. Ves čas je iskal načine, kako poenostaviti uporabo in poceniti strošek izdelave. Največ izzivov je imel z optiko. Nato s poceni komponentami, ki se dostikrat kasneje izkažejo za nezanesljive. Nato se je senzor pregreval. Kako to rešiti? Po mnogo poizkusih različnih senzorjev so se na koncu odločili, da vgradijo sistem za ohlajevanje naprave. Spet testiranja in prilagoditve, popravki in nadgradnje …

Pravijo, da razvoj izdelka poteka nekajkrat dlje, kot sprva predvidevaš. Domen pri tem ni bil izjema.

Že ko se je lotil izdelave mobilne aplikacije, je ugotovil, da za vse ne more biti sam. »Posameznik težko naredi vse. Been there, done that, never again.« Zavedal se je svoje močne plati – hardware, v ekipo pa povabil Roka Hladina in Tilna Šketa, ki sta močnejša na softverju. Potem je pa šlo …

Ustvarili so spektrometer, ki je enostaven za uporabo in cenovno dostopen vsakomur. Ne potrebuješ računalnika in ne specialnega znanja opreme – vse se lahko naredi preko aplikacije na telefonu.

Zakaj ime Paxia? »V osnovni šoli sem s svojo metodo ekstrahiral vrednosti iz barv, kot so svetlost, kontrast, odtenek ipd. Ime Paxia pa je izpeljava iz grške besede axia, ki pomeni vrednost– iz barv sem namreč pridobival vrednosti/podatke.”

Kaj pa dolgoročnejši cilji?

»Znanost želimo narediti dostopno. Zato bi radi imeli podjetje, ki bo razvijalo in proizvajalo zelo dostopne laboratorijske pripomočke. Tako bi lahko opremili vsako šolo v manj razvitih državah, ki si ne morejo privoščiti tega, kar si lahko naprimer zahodne države. Sicer,« še dodajo, »na žalost tudi naše šole še marsikaj tega nimajo. Tako da bomo najprej počistili pred našim pragom.«

Domen je tudi en od izbrancev, ki smo mu ponudili Štipendijo Akrobatov, saj s svojim znanjem, ustvarjalnostjo in aktivnim pristopom do razvoja idej izstopa iz povprečja svoje generacije. Kaj bi lahko v spodbudo sporočil ostalim?

»Treba si je upati. Treba je nekje začeti. Kako že pravijo – tisoč milj dolgo potovanje se začne z enim samim korakom. Ko narediš prvega, se šele lahko odpre kakšna pot naprej. In potem naprej. In naprej. Ne rabiš povsem dodelati nekega produkta, preden ga pokažeš svetu. Šele ko ga pokažeš, se najdejo ljudje, ki ti lahko pri tem pomagajo. Meni je tudi Katapult. Te povezave v podjetništvu ti odprejo milijon stvari. Veliko nam je pomenilo tudi mentorstvo in seveda začetna finančna podpora. Brez tega ne bi mogli začeti.«

Do danes so tako izdelali prvi funkcionalen, easy to use in cenovno dostopen spektrometer. Sedaj pa razvijajo dalje …

Znanost želijo narediti dostopno – podpiramo!

(Leto dni kasneje: PAXIA je v prodaji! Več na tej povezavi >>)

Ostale Novice

Novice

ŠTUDENTSKO DELO

Iščemo zagnane študente, ki želijo delati z nami. Pri delu boš sestavljal kable, naprave in instrumente ter nudil podporo startupom pri zagonu proizvodnje. Skozi delo se boš naučil različnih spretnosti, kot so spajkanje, vijačenje, testiranje in o

Novice

Testiranje s solno meglo

Testiranje s solno meglo je metoda za preverjanje odpornosti izdelkov proti koroziji.

Dogodek

AI / Umetna inteligenca - kako nam lahko pomaga v poslu?

Vabljeni na predavanje, kjer bomo spoznali osnovne informacije o UI (umetni inteligenci), spoznali praktična orodja ter slišali opozorila, naj kaj moramo paziti pri njeni uporabi.

Dogodek

Razpis P2: 72.000€ nepovratnih sredstev

Pa smo ga dočakali! Razpis P2: 72.000 € nepovratnih sredstev za inovativna startup podjetja, ki tvojo idejo katapultirajo k uspehu! Kako do uspešne prijave in 7 točk na razpisu? S Startup treningom na Katapultu. Pridi.

Če razvijaš svoj produkt in imaš podjetnost v srcu?

Izpolni spodnji vprašalnik (brez skrbi, ni pretežkih vprašanj).