logo katapult

Ob odprtju podjetja potrebujemo začetni kapital, s katerim bomo začeli poslovati. 


  1. D.o.o.

Potrebno je vložiti osnovna sredstva (minimalno 7500 evrov), ki so lahko finančna ali stvarni vložki. 

V primeru stvarnih vložkov potrebuješ račun (če je mlajše od 3 mesecev) ali cenitev oziroma pridobitev tržno primerljive cene (če je starejše od 3 mesecev). 

Ustanovni kapital je razpoložljiv obratni kapital, namenjen temu, da podjetje z njim razpolaga.

Obstaja tudi možnost nakupa podjetja, kot nekakšen “rabljen d.o.o.”. V tem primeru ni potrebno vložiti 7500 evrov začetnega kapitala. 

  1. Startup in mala podjetja 

Planirajte denarni tok podjetja – v začetku poslovanja je to še posebej pomembno, ker začetek poslovanja vedno terja nekaj sredstev, obenem pa nimamo še visokih prihodkov. Treba je zagotoviti likvidnost in zmožnost poslovanja. Zato natančno planirajte, kdaj bo kakšen odhodek, kdaj prihodek, kdaj potrebujemo še dodatna denarna sredstva … 

Pridobivanje dodatnih sredstev

Kako?

  • Lastna prodaja (bootstrapping) - počasno

  • Lastna investicija  počasno

  • Dolžniško financiranje -  tvegano / zahtevno - Zglasi se na banki, izpolni določene obrazce in povej, koliko sredstev potrebuješ. Finančne inštitucije imajo določene omejitve, ker se skušajo izogniti tveganju, kar startupi so. Obstajajo razpisi (naprimer Slovenski Podjetniški Sklad), pri katerih ti pomagajo z garancijo, da so dolžniški viri financiranja lažje na voljo. Na SPS razpis se lahko prijaviš s poslovnim načrtom in pridobiš posojilo z moratorijem (odlog plačevanja). 

  • Lastniško financiranje (investitor ali strateški partner) –  izguba neke svobode - V lastniško strukturo podjetja dobiš nekoga, ki je pripravljen vložiti finančna sredstva. Seveda bo ta solastnik nekaj zahteval za to. Ali bo to donos ali odločanje o poslovanju … Na ta način torej dobiš začetna finančna sredstva, obenem pa se odpoveduješ določeni svobodi. 

  • Javni razpisi: SPS (Slovenski podjetniški sklad). Obstajajo razpisi za nepovratna sredstva. Prijavi se in jih prepričaj, da jih podelijo prav tebi. 

Ne pozabi: Če je potencial podjetja dober (imaš odličen produkt, dobro ekipo in pravi pristop), ni težko dobiti sredstev!

PRAKSA: Financiranje podjetja (dr. Jure Knez, Dewesoft)

Dewesoft se je vedno financiral iz lastnih sredstev. Ustanovitveni kapital je bil relativno majhen, pokril je stroške dela za prve pol leta. Imeli smo srečo, da smo razvijali programsko opremo, ki ni zahtevala veliko investicij v opremo in material. Šele po desetih letih delovanja smo začeli izdelovati tudi instrumente, tedaj pa smo že imeli dovolj sredstev, da smo to lahko financirali. Podejtje tako nikoli ni bilo zadolženo. Moderno bi dejali, da smo se šli bootstrapping. Tedaj tega nismo vedeli, saj ta pojem še sploh ni obstajal.

Naša podjetja v tujini financiramo na drugačen način. Naredimo enostavni finančno-poslovni načrt za nadaljnjih pet let, kjer predvidimo prihodke, stroške materiala in storitev, stroške dela, variabilne stroške in predviden dobiček. No, prva leta ima dobiček običajno negativen predznak, torej imamo izgubo, ki jo pokrijemo iz začetne investicije.

Začetno investicijo lahko damo v treh oblikah. Smiselno je, da del potrebne investicije vplačamo kot ustanovitveni kapital podjetja. Nadalje lahko kapital damo v obliki posojila, ki ga je potrebno v določenem času vrniti in plačati obresti. Vmesna pot je vplačilo kapitalskih rezerv, na katere ni potrebno plačati obresti, rok vračila ni določen, lahko pa jih vedno vrnemo lastniku brez dajatev.

Mnogo zagonskih podjetij se danes odloča za investicijo iz skladov tveganega kapitala. Ta način je privlačen, saj dobri skladi poleg finančnih sredstev ponudijo tudi pomoč in svetovanje. Potrebno pa se je zavedati, da tak način financiranja diktira poslovanje. TI skladi imajo po zakonu obvezo, da prodajo svoje investicije in zaprejo sklad v določenem časovnem obdobju, ki je običajno sedem do deset let. Običajno polovico podjetij propade, 40 % nekako živi, 10 % pa resnično uspe, tako da se od teh uspešnih zgodb pričakuje vsaj desetkratni donos.