6. Druženje učiteljic in učiteljev v Trbovljah
V petek, 27. 6. 2025, smo imeli v novih prostorih Katapult SMART 6. druženje učiteljic in učiteljev prve triade.

Na druženje je bilo povabljenih 20 matičnih šol in 32 podružničnih šol. Druženja se je udeležilo deset matičnih šol in deset podružničnih šol. Mnogi so se opravičili zaradi zaključne konference na šoli. Druženje smo začeli s pozdravnimi besedami pobudnice ustanovitve S.O.S. šole, inženirke Alenke Knez in uvodnim nagovorom dr. Jureta Kneza, soustanovitelja in solastnika podjetja Dewesoft.
Dr. Jure Knez je poudaril, da je prihodnost v mladih in v izobrazbi naslednjih rodov, da bodo lahko ne samo nadaljevali, ampak tudi nadgradili trenuten razvoj zasavskega okolja. Poudaril je, da se bomo še naprej trudili razvijati in nadgrajevati to okolje, a je hkrati dejstvo, da je javna šola tista, ki bo definirala našo prihodnost. V okviru S.O.S. šole in Katapult Robotike se trudimo javni šoli pomagati otroke navduševati tudi nad tehnično stroko, da bodo lahko poganjali našo prihodnost. Iskreno se je tudi zahvalil učiteljicam in učiteljem za njihov prispevek in pomembno delo, saj je prva triada ključna, da otrok ne dobi slabih izkušenj iz matematike na samem začetku šolanja.
V nadaljevanju programa so se zvrstile predstavitve dejavnosti S.O.S. šole in Katapult Robotike ter plani za prihodnje šolsko leto 2025/26. Dr. Maša Jazbec je predstavila dejavnosti Katapult Robotike ter sodelovanje z S.O.S. šolo in robotko Lili, ki pomaga računati. Matematika in robotika hodita z roko v roki ter se dopolnjujeta v naših dejavnostih, kjer želimo otrokom omogočiti, da vidijo uporabno stran matematike.
Izpostavljena je bila tudi ena ključnih pridobitev v tekočem šolskem letu – to je nov prostor učnega centra Katapult SMART, v okviru katerega se izvaja dejavnosti S.O.S. šole. Le-ta je umeščen v industrijsko okolje, saj si v stavbi prostore delijo različna podjetja, kot je orodjarna Dewesofta, Graverstvo Zupan, L-Tek, 3D Prototype Service in druga.
Udeleženci druženja so delili izkušnje in povratne informacije o uporabi Županovih škatel in Žepne matematike – Računala do 20, ki jih le-ta vsebuje. Želimo si, da bi tudi v prihodnje dobili posluh pri županih občin v Slovenji, da bi s tem podprli znanje ter tako pomagali tem najmlajšim doživeti veselje ob razumevanju matematike, ki jim trenutno povzroča skrbi in jih s tem odvrača od naravoslovnih poklicev v kasnejši dobi izobraževanja.
Pozabili nismo niti na tiste, ki so k šolstvu na različnih stopnjah veliko prispevali. Tako so z nami delili njihova uvidenja in mnenja tudi mag. Albin Vrabič, ki je bil dolga leta učitelj in ravnatelj Velenjske rudarske šole in je veliko prispeval tudi na področju mehanike v strojnih šolah, prof. dr. Janez Kopač, ki je poučeval na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani, ter upokojena učiteljica Alenka Knez iz Mirne na Dolenjskem, ki je šolstvu posvetila vse svoje življenje in na svoji poklicni poti uvajala izjemne inovativne učne metode.
Tik pred zaključkom druženja pa so bile predstavljene tudi novosti. Mednje spadata Računalo do 20 za učilnice, ki je bilo načrtovano in izdelano s pomočjo spretnega, vestnega in inovativnega zunanjega sodelavca Vida Koka, ter animacija, ki ponazarja prednost učencev, ki obiskujejo tečaj matematike brez svinčnika in papirja ali druge delavnice, ki jih ponuja S.O.S. šola, v primerjavi z učencem, ki je samo del javnega šolskega sistema. Prikazane so tudi ključne teme učne snov, pri kateri se učencem ustavi, če nimajo utrjenega znanja nižjih razredov. V animaciji smo se poklonili tudi nedavno preminulemu Slavku Lukančiču, ki je bil nepogrešljiv pri izdelavi dosedanjih učnih pripomočkov. Čudovito animacijo je izdelal Luka Knez, LUKTIVA.SI. Pred kratkim pa se je ekipi S.O.S. šole pridružila tudi magistra strojništva Urška Mlakar, ki svoja strokovna znanja in veselje do dela z mladimi deli v S.O.S. šoli in Katapult Robotiki.
Ob zaključku dogodka so bili vsi udeleženci povabljeni, da si ogledajo vsaj delček učnih pripomočkov, ki so pripravljeni za učenje različnih področji pri matematiki brez svinčnika in papirja. Imamo tudi nekatere učne pripomočke za težje razumljiva poglavja višjih razredov osnovne šole (Ulomki, potence, pretvarjanje merskih enot).
Veselimo se tudi prihodnjih sodelovanj z učitelji in učiteljicami.
Ostale Novice
Če razvijaš svoj produkt in imaš podjetnost v srcu?
Izpolni spodnji vprašalnik (brez skrbi, ni pretežkih vprašanj).