logo katapult
Zgodbe Akrobatov

ZGODBE AKROBATOV: Etto Fins

Pri sedmih letih je bil izbran v šolo Elona Muska, Ad Astra v kampusu SpaceX, ki je sprejela le 42 nadarjenih otrok iz družin SpaceX-a, pozneje pa iz vsega sveta. Pri osmih letih je izdelal svojo prvo raketo. V sedmem razredu je naredil jedrski reaktor in ga prinesel na zaključni izpit. V Dewesoftu Italija je znan kot 'Tamali, ki je rešil problem Teslove tuljave'. Kdo je ta akrobat Etto Fins?

Petra Škarja 19.08.2024
blog single subtitle image

»Njegovi možgani so drugače ožičeni,« se nasmehne oče. »Že v vrtcu smo to zaznali. Fant je priden in ubogljiv, a nikakor ni razumel, zakaj bi moral barvati do neke točno določene črte in se držati omejitev, kako ustvarjati. Ko so ostali z Lego kockami sestavljali zidove in hiške, je on naredil ogromen večmetrski stolp. Vzgojitelji so imeli kar težave, z ženo pa sva hitro dojela, da ta fant rabi nekaj drugačnega.«

Pri petih letih je Etto znotraj Minecrafta sestavil 3D tiskalnik. Pri osmih letih je zgradil prvo malo raketo. Od kje mu znanje? »Ne glejte naju,« se starša pomakneta korak nazaj, »vsega se je sam naučil. Midva večino tega sploh ne razumeva.« Youtube je njegov svet, Youtube ga uči tehnike, mehanike, vesolja … vsega. Tako je med drugim zasledil video, kako se naredi raketa. To bi pa šlo, je pomislil. Toda enkrat je bilo prešibko pogonsko gorivo, drugič napačna mešanica, tretjič premajhna globina, četrtič napačni materiali … Po štiridesetih poizkusih je končno naredil raketo, ki je poletela 200 metrov. »Nikdar je nismo našli. Ne vem, kje je pristala,« se nasmehne.

Šola Elona Muska - Ad Astra 

Oče je zasledil informacijo, da neki Američan, Elon Musk, ni našel primerne šole za svoje otroke, kjer bi bilo bistveno prav razmišljanje izven okvirjev. Zato je sam ustanovil in financiral šolo Ad Astra, v katero so skrbno izbrali le do 42 nadarjenih otrok. »Slišalo se je too good to be true. To bo za Etta!« Da so preverili resničnost te sanjske možnosti, so se usedli na letalo in poleteli v Kalifornijo.  

V predizboru so dobili izziv: »Imate 8 planetov. Kje, zakaj in pod kakšnimi pogoji bi se človeška vrsta najverjetneje naselila?« Etto je v Minecraftu sestavil vesoljsko plovilo, s katerim lahko obiščeš vsakega od planetov, vzameš vzorce zraka in zemlje, jih analiziraš ... O vsem tem je posnel video, kar je očitno navdušilo sodnike. Sprejeli so ga v uradni izbor.

Izbor je bil sestavljen iz dveh delov - matematike in igre. Dobili so določeno vsoto denarja za nakup in prodajo umetniških del. Žirija je opazovala, kako razmišljajo, kako sprejemajo odločitve, kako najdejo pravi trenutek in izberejo pravo vsoto denarja. 

Etto v Ad Astra šoli

Obstajala je le ena težava: najnižja starost za vpis v šolo Ad Astra je bila 8 let. Etto je imel takrat le 7 let. Naredili so izjemo. Etto je bil sprejet! Bil je celo prvi Evropejec, ki so ga sprejeli v to šolo 'za prijazne, samostojne in pustolovske otroke', kot so zapisali pri Ad Astri.

Medtem je Elon Musk preselil bazo družbe SpaceX v Teksas, prenehal financirati šolo in izbruhnila je pandemija covida. Toda vodja šole in učitelji ustanovili novo šolo, Astra Nova, in še naprej poučevali. Smiselno je bilo, da se pouk izvaja prek spleta in da se v podporo delovanju šole sprejema vse več družin.

Profesorji in praktično poučevanje

»Imeli smo izjemne učitelje,« hitro poudari Etto. »Eden od njih, Elvio Sadun, z izkušnjami iz patentnega urada, si je vsak dan izmislil praktični pouk. Nekoč je razložil, kako deluje smučarska skakalnica. Drugič smo razstavili mikrovalovno pečico. Spet tretjič je med poukom v živo zamenjal filter v bazenu ...« Praktične stvari za razlago delovanja, tehnik in materialov.

Ettov najljubši sogovornik je bil profesor Andrew Voss, ki je ravno prišel iz podjetja SpaceX, kjer je delal pri projektu Falcon 9, in je bil zato zakladnica znanja o raketah. Učencem je dajal različne matematične naloge. Od preprostih 'Če predmet pada z določene višine z določenim pospeškom, koliko časa bo potreboval, da pade?' do precej zapletenih. Etto je bil eden redkih učencev, ki je znal rešiti njegove naloge.

Od vse širine zanimanj je še vedno najbolj pogledoval za raketami in pričakovano postal vodja šolskega Rocketry kluba.

»Zanimivo, da je učitelj, ki je bil inženir v SpaceX-u, uporabljal Dewesoftovo opremo. A takrat temu nisem posvečal pozornosti,« omeni, ko se spominja tistega časa.

Po dveh letih je Etto zapustil šolo in se vpisal na klasično šolo v Italijo. »Precej zanimiva, a dolgočasna izkušnja,« komentira. V šoli Ad Astra je imel sošolce, s katerimi se je lahko pogovarjal o gradnji raket in potovanjih na druge planete. To je v klasični šoli pogrešal. Vendar se je povezal z ekipo Milan Rocketry, izvedel za druge evropske ekipe in ekipe EuRoC ter nato ustanovil ekipo na lokalni univerzi.

Raketa na ogled pred glavno stavbo SpaceX-a

Stik z Dewesoftom

Nekega dne ga je kontaktiral Riccardo Petrei  iz podjetja Dewesoft Italija. Prepoznal je fantovo nadarjenost in mu ponudil Dewesoftove instrumente.

»Pojma nisem imel, kaj je Dewesoft. Ko sem pogledal spletno stran, tudi nisem najbolj razumel, kaj naj počnem s temi produkti. Zato sem se takrat le zahvalil Riccardu, a povedal, da ne potrebujem tega.«

V 7. razredu je za zaključni izpit naredil nuklearni reaktor in ga prinesel v šolo. »Všeč mi je bil. Mislim, da sem ga dobro zgradil. Povedal sem, da ga pred njimi sicer ne morem prižgati, ker bi moral s seboj nositi čisto preveč reči, a sem ga vseeno prinesel pokazat. Na moje presenečenje razen enega profesorja nikogar ni zanimal. Gledali so samo en motorček, ki sem ga imel poleg, in je malo brnel – nič posebnega.«

Postopek gradnje reaktorja je objavil na Linkedinu. Riccardo mu je še vedno sledil in ga še drugič vprašal, ali kaj potrebuje. Tokrat sta izmenjala nekaj besed, čemur je sledilo povabilo v podjetje Dewesoft Italija. Sprva so bili v ekipi prepričani, da Etto samo snema, kar morda počne kdo drug. Sčasoma so s presenečenjem in občudovanjem spoznali, da je vse to res Ettovo delo.

Ekipa Dewesoft Italije ga je naučila uporabljati Sirius. Bil je navdušen! Sedaj lahko na Ettovem Youtube kanalu najdete tudi videoposnetke njegovih meritev z Dewesoftovo opremo.

Nekega dne je Ettu vzbudila zanimanje Teslova tuljava podjetja Dewesoft Italija. Že več mesecev so se borili s tranzistorjem, ki se je zlomil po le nekaj sekundah delovanja. Znova in znova. Niso našli vzroka, niso razumeli, v čem je težava. »To lahko rešim,« je rekel Etto. Imel je prav. 

Vse komponente je odnesel domov. Ker je bilo prvotno vezje precej zapleteno, ga je v celoti predelal in po nekaj tednih mu je uspelo, da je Teslova tuljava delovala.

Član Mesta Akrobatov

Novembra 2023 je od dr. Jureta Kneza prejel povabilo, naj obišče Dewesoft v Trbovljah. Prišel je s predstavitvijo zanimivih predlogov za izboljšave in dopolnitve.

Etto trenutno sodeluje z družbo Dewesoft kot globalni ambasador in piše zadnjo lekcijo programa Pro Training, kako uporabiti umetno inteligenco za analizo podatkov. Letos je bil celo povabljen v organizacijsko ekipo Summer Campa, kjer je več skupin nadarjenih študentov iz različnih držav nekaj dni gradilo interaktivne robote, ki delujejo na Dewesoftovem novem inštrumentu Obsidian.

Etto na odru merilne konference Dewesofta, kjer skupaj z dr. Juretom Knezom predstavljata Obsidian

»Lepo je videti, da Dewesoftovo in Katapultovo okolje privlači mlade, ki želijo narediti nekaj več. Iz leta v leto se njihovo število povečuje in vedno znova nas presenetijo. Eno največjih presenečenj je ravno Etto, ki ima že pri tej starosti neskončno radovednost in veselje do ustvarjanja. Z veseljem mu bomo pomagali na njegovi poti.«

Rad prihaja v Trbovlje, na Dewesoft in v Katapult. Zakaj? »Tu je zanimivo okolje. Imajo kar nekaj strokovnjakov, ki zelo dobro vedo, kaj počnejo. To je dober kraj za vsakogar, ki želi nekaj zgraditi.«

Fant nas vedno znova preseneča. Z Vidom Kokom sta se naprimer pogovarjala o uporabi plastike PET in PETG pri 3D-tiskanju. Vid je mimogrede dodal: »No, niti ne vem točno, kakšna je razlika.« Etto pa še bolj mimogrede reče: »G pomeni, da ji je dodan glikol. Zaradi njega je bolj prožna in odporna na udarce.« Pozneje je Vid preveril na spletu - da, fant ima prav. Neverjetno, koliko znanj različnih področij poseduje. Etto in Vid sta, mimogrede, med zelo natrpanim urnikom poletnega tabora, natisnila čudovito črno-oranžno violino, ki sta jo na dan odhoda podarila Juretu.

Etto Fins, Jure Knez in Vid Kok

Kje se vidi v prihodnosti? 

»V prihodnosti bom verjetno postal inženir.« Ja, verjetno ... »Najprej moram končati šolo, potem bom videl. Šel bi nekam, kjer bi imel neposreden stik z raketami.«

Bo človeštvu pomagal priti na Mars? »Glede na to, da sem še mlad, verjetno ne, ker bo to že prej storil Elon Musk. NASA bo z Artemisom naredila bazo za polet na Luno, zato verjetno tudi tam ne bom mogel veliko prispevati. Obstaja nekaj možnosti, kjer bi lahko sodeloval. Morda vesoljske postaje na drugih planetih. Vsekakor bi lahko naredili še veliko več.« Zanimivo Acrobat.

V Etovih besedah je vedno prisotna hvaležnost do Jureta in celotne ekipe podjetja DEWESoft, saj se je globoko zahvalil za zaupanje in podporo, ki mu jo je podjetje DEWESoft izkazalo v zadnjem letu. Poudaril je, da so bile spodbude ekipe in čas, ki so ga namenili njegovi rasti, ključne pri oblikovanju njegove poti. Etto meni, da biti del družine DEWESoft presega poklicni razvoj - gre za to, da ga sprejema skupnost, ki spodbuja ustvarjalnost in neguje talente. Njegovo navdušenje nad prihodnostjo je otipljivo, saj se veseli nadaljevanja te izjemne poti skupaj s tistimi, ki so ga navdihnili, da bo segal do zvezd.

Etto, vedno toplo dobrodošel!

Etto o Ettu 

Rocketeer and Youtuber, founder of 🚀 CARE4Space.IT Rocketry & Space Club 🎓 Student of Elon Musk's experimental school born at SpaceX. I love 🚀 Rocketry Aerospace Engineering making rocket engines ⚡Electronics, 🍎 Physics Tinkering 🧵 3Dprinting 🥼 Science Experiments 🧪 Chemistry and 🔬 Nanotech Sometimes I play 👽 KSP Kerbal Space Program 🔨 Minecraft 👩‍🚀 Astroneer

Ostale Novice

Novice

SKLAD AKROBATOV: Lucija Petek

Akrobati preizkušate meje mogočega, uživate v ustvarjanju in se stalno sprašujete, kako bi nekaj izboljšali. Vizionarji. Geniji. Inovatorji s pravimi vrednotami. Zelo ste redki, zato včasih nerazumljeni. A prav taki postanete inovatorji, ki spremi

Novice

SKLAD AKROBATOV: Ivona Bijelić

Akrobati preizkušate meje mogočega, uživate v ustvarjanju in se stalno sprašujete, kako bi nekaj izboljšali. Vizionarji. Geniji. Inovatorji s pravimi vrednotami. Zelo ste redki, zato včasih nerazumljeni. A prav taki postanete inovatorji, ki spremi

Novice

SKLAD AKROBATOV: Matija Omahen

Akrobati preizkušate meje mogočega, uživate v ustvarjanju in se stalno sprašujete, kako bi nekaj izboljšali. Vizionarji. Geniji. Inovatorji s pravimi vrednotami. Zelo ste redki, zato včasih nerazumljeni. A prav taki postanete inovatorji, ki spremi

Novice

SKLAD AKROBATOV: Jure Kreže

Akrobati preizkušate meje mogočega, uživate v ustvarjanju in se stalno sprašujete, kako bi nekaj izboljšali. Vizionarji. Geniji. Inovatorji s pravimi vrednotami. Zelo ste redki, zato včasih nerazumljeni. A prav taki postanete inovatorji, ki spremi

Če razvijaš svoj produkt in imaš podjetnost v srcu?

Izpolni spodnji vprašalnik (brez skrbi, ni pretežkih vprašanj).